A- A A+

Aktualności

Upamiętnienie rocznicy 1. transportu więźniów do obozu Stutthof 2.września 1939 r.

2. września, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum, odbyło się uroczyste upamiętnienie 82. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof.

Ta uroczystość była inna niż wszystkie poprzednie. Tradycją uroczystości było przesłanie wygłoszone przez byłego więźnia, w którym przybliżał tę historię  i swój los w niej. Nie ma już wśród nas tych, którzy pamiętają pierwsze dni osadzenia w obozie Stutthof.  Wczoraj, po raz pierwszy w historii obchodów uroczystości 2. września nie zabrał głosu Świadek Historii- były więzień obozu Stutthof . Odczytane zostały wspomnienia byłych więźniów z pierwszego transportu do obozu Stutthof , będące w  archiwum Muzeum. Były to słowa gdańszczan: Franciszka Gruzińskiego, pracownika pocztowego,  Alfonsa Podolskiego, ks. Alfonsa Muzalewskiego, który pełnił posługę kapłańską w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, Alfonsa Pillath, asystenta pocztowego w Poczcie Polskiej w Gdańsku oraz gdynian: Mieczysława Filipowicza, pracownika Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Alojzego Rucińskiego, pracownika umysłowego.

Dyrektor Piotr Tarnowski w swoich przemówieniach podkreślał doniosłość wczorajszego dnia, zapowiedział nadejście czasu Wielkiej Ciszy, czasu bez Świadków Historii. Mówił między innymi: „Jako strażnicy pamięci stoimy przed wielkim wyzwaniem- chyba dla nas wszystkich najtrudniejszym. Nazwaliśmy je Wielką Ciszą. To moment, w którym podczas kolejnych uroczystości – rocznic pierwszego transportu, nie przemówi żaden Świadek Historii. On nieuchronnie się zbliża. Nie ma wśród nas nikogo z tych, którzy zostali skazani na Stutthof w pierwszych dniach jego istnienia. Chciałbym wierzyć, ze jesteśmy na to jako wspólnota, społeczeństwo gotowi na przejęcie odpowiedzialności brzemienia pamięci(…)”

Wydarzeniem towarzyszącym 82. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof była wystawa „Nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerze w KL Stutthof” przygotowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży. Do zwiedzania wystawy zapraszamy do 30 maja 2022 r.

Oprawę uroczystości zapewniła, jak co roku, Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.