A- A A+

Aktualności

Rocznica powstania Muzeum Stutthof w Sztutowie

Szanowni Państwo,

mija 59 lat od powstania Muzeum Stutthof w Sztutowie. Choć formalnie zainicjowała go uchwała Prezydium Wojewódzkiego, to do życia powołał go wielki wysiłek byłych więźniów, Świadków Historii i ich Rodzin. To oni, ludzie którym przyszło żyć w niezwykle trudnych czasach – najpierw wojny, potem stalinowskich prześladowań, w końcu szarej rzeczywistości PRL, mimo bólu wspomnień, przyjechali tu i położyli kamień węgielny dla Pamięci tego miejsca. Kamień węgielny dla kolejnych pokoleń – także pracowników i współpracowników Muzeum – to ogromne zobowiązanie, ale i honor. Dla mnie szczególnie – pamiętam moje pierwsze uroczystości rocznicowe sprzed 13 lat, gdy objąłem funkcję dyrektora. Spotkanie w gronie Świadków – jeszcze wtedy licznym, wspólne rozmowy, modlitwy, uściski rąk. Przyjęli mnie z otwartością, przekazali mnóstwo istotnych przemyśleń, rad i historii. Ciągle ważnych, nadal aktualnych. Słowa i przesłania, które wtedy padały, wracają do mnie przez te lata wielokrotnie.
Dziś mogę je tylko wspominać – w ubiegłym roku świat zachorował i wszystko wygląda inaczej… wielu ze Świadków Historii już nie ma wśród nas, od wielu dzieli nas odległość setek kilometrów. Nie ma wspólnej obecności, tej która pomaga zrozumieć Stutthof.
Dziś, poddani izolacji i ograniczeniom, snujemy marzenia o spotkaniach z bliskimi, realizacji rozpoczętych działań czy planowaniu kolejnych podróży. Staramy nie poddawać się lękom, przełamujemy obawy, próbujemy utrzymywać równowagę. To czas próby dla nas wszystkich – dla społeczeństwa i wspólnoty. To także wyzwanie dla nas, dla zespołu Muzeum, by w tej niełatwej codzienności, nie tracić z horyzontu naszej misji, której podjęliśmy się jako opiekunowie Miejsca Pamięci. Byśmy nie przestali słuchać i reagować na doniesienia o łamaniu praw człowieka, o cierpieniu i niesprawiedliwości. By nie wydało nam się, że można zająć się tym potem, gdy wszystko minie… Bo możemy przegapić moment, gdy zaczyna się obojętność.


Piotr Tarnowski

Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie