Logo muzeum Stutthof w Sztutowie
Plan obozu Stutthof Plan obozu Stutthof

Aktualności

11/08

Pro Memoria

Z żalem informujemy, że 8 sierpnia 2021r., w wieku 94 lat zmarła była więźniarka obozu Stutthof Maria Liberacka z domu Koszałka.

Urodziła się 25 marca 1927 r.. Pochodziła ze rodziny Koszałków, w której kultywowano tradycje narodowe i patriotyczne. Jej ojciec, Juliusz Koszałka, przedwojenny policjant, po przejściu w stan spoczynku kupił gospodarstwo w Tuchlinie. Po wybuchu wojny rodzina została wysiedlona do Rembienicy koło Kartuz. Tu właśnie wszyscy jej członkowie zaangażowali się w ruch oporu. Juliusz Koszałka zaczął działać w „Gryfie Pomorskim” (późniejsza nazwa Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”) i został członkiem jej Rady Naczelnej. Za swą działalność wszyscy zostali zesłani do obozu koncentracyjnego Stutthof. Maria Koszałka, najmłodsza z rodzeństwa, zaprzysiężona w organizacji w roku 1942, kiedy to powstała sekcja kobieca, była jedynym młodocianym członkiem Gryfa w powiecie Kartuskim. Aresztowana 4 kwietnia 1943 r. w Rembienicy, osadzona została w KL Stutthof pod numerem 24188. W tym czasie w obozie przebywali już jej ojciec, matka Anna, brat Kazimierz i siostry Eleonora i Agnieszka. Pomimo tragicznych warunków bytowych i ciężkiej pracy Maria zachowała wielką pogodę ducha i uczestniczyła m.in. w tajnym nauczaniu, które zorganizowały w obozie uwięzione tu nauczycielki.
Ewakuowana drogą lądową w Marszu Śmierci, po wyzwoleniu powróciła w rodzinne strony. Ukończyła szkołę średnią, a następnie studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do emerytury pracowała jako pracownik naukowy na Wydziale Geografii  UMK.

Po raz ostatni odwiedziła Muzeum we wrześniu 2018 r., kiedy odsłaniano tablicę pamiątkową poświęconą działaczom TOW „Gryf Pomorski”. Przez lata wspierała Muzeum radą i brała udział w wielu naszych działaniach.  W  pamięci na zawsze pozostanie jej uśmiech i życzliwość, jaką darzyła Muzeum i wszystkich pracowników.

Pogrzeb Marii Liberackiej odbędzie się 12 sierpnia (w czwartek ) o godzinie 12:30 w kościele  pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Toruniu.

Rodzinie i Bliskim dyrekcja i pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie składają najszczersze wyrazy współczucia.

Pro Memoria
Skip to content