A- A A+

Aktualności

PRO MEMORIA

Z głębokim żalem informujemy, że 13 marca 2022 r. zmarł były więzień KL Stutthof Piotr Łubieński.

Piotr Łubieński urodził się 26 listopada 1927 r., w Warszawie. Okupację przeżył w stolicy, gdzie włączył się w prace konspiracyjne.  Jako żołnierz Armii Krajowej pod pseudonimem „Andrzej” służył w pułku Baszta. Ze swoim plutonem walczył w Powstaniu Warszawskim na Sielcach i Mokotowie. Po kapitulacji Mokotowa wraz z ludnością cywilną trafił najpierw do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd został wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof. 29 września 1944 r. został zarejestrowany w ewidencji obozowej, jako więzień polityczny o numerze 93170. W kwietniu 1945 r. został drogą morską ewakuowany z obozu. Wyzwolony w Lubece, pojechał na leczenie i rekonwalescencję do Szwecji. Do Polski powrócił w grudniu 1945 r. Zamieszkał najpierw w Elblągu gdzie zdał maturę i przez pewien czas pracował. Później powrócił do Warszawy, gdzie ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej. Zawodowo związany był z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, w którym pełnił funkcję dyrektora ekonomicznego.

Kto był i przeżył ten wie, kto nie był nie zrozumie – tak pan Piotr zwykł mawiać o obozowej historii swojego życia. Zawsze uśmiechnięty, skory do żartów, pamiętający pracowników muzeum z imienia, dopytujący o rodziny i cieszący się z każdego naszego sukcesu. Szczególne lubił spotkania z młodzieżą z ośrodków wychowawczych i szkół specjalnych, dla których miał zawsze czas. To im właśnie pozwalał mówić do siebie dziadku lub wujku, snuł opowieści o Powstaniu, wspominał pobyt w obozie, a kiedy trzeba było służył radą i pomocą. Uroczystości rocznicowe pierwszego transportu 2 września i wyzwolenia obozu 9 maja zawsze wiązały się z Jego przyjazdem do Sztutowa. Ostatni raz spotkaliśmy się we wrześniu 2019r., pożegnaliśmy się wtedy jak zwykle serdecznie, obiecując sobie następne spotkanie w maju 2020r. Niestety plany te pokrzyżowała pandemia. Pozostały, wspomnienia, listy, kartki świąteczne i maile oraz żal, że już nigdy takiego spotkania nie będzie.

Pogrzeb pana Piotra Łubieńskiego odbędzie się 25 marca 2022 r., na cmentarzu na Bródnie. Rodzinie i Bliskim składamy najszczersze kondolencje.