A- A A+

Aktualności

Premiera filmu TOW „Gryf Pomorski” 

13 grudnia 2023 r. w Żuławskim Parku Historycznym odbędzie się premiera filmu dokumentalnego TOW „Gryf Pomorski”. Powstał on w ramach projektu realizowanego w tym roku przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w partnerstwie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. 

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” symbol walki z niemieckim okupantem na Pomorzu. Szacuje się, że od momentu jej powstania w 1941 r. do 1945 r. w jej szeregach miało działać od 16 do 18 tys. osób, często całych rodzin. Ceną za walkę w obronie polskości i zachowania własnej tożsamości często była śmierć, więzienie lub obóz koncentracyjny. Od 1943 r. członkowie TOW „Gryf Pomorski” osadzani byli w KL Stutthof. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę ich uwięzienia w tym obozie. 

13 grudnia 2023 r. o godz. 11:00 zapraszamy wszystkie osoby zainteresowanie, a w szczególności młodzież do Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim. Odbędzie się   tam premiera filmu w reżyserii Michała Szymanowicza poświęconego TOW „Gryf Pomorski”. Wśród osób wypowiadających się w dokumencie nie zabraknie relacji świadków historii oraz głosów specjalistów, w tym prof. Andrzeja Gąsiorowskiego, prof. Bogdana Chrzanowskiego oraz dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie. 

Film dokumentalny powstał w ramach projektu Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w partnerstwie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Projekt finansowany jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat objął nad nim Pomorski Kurator Oświaty.