A- A A+

Aktualności

Nowy obiekt w zbiorach muzeum

Rolf, Satan, Luchs, Bodo, Trotz, Etu, Droll, Harda, Falko, Alf, Lasso, Axis, Rex to imiona tylko niektórych psów, które służbowo znalazły się w obozie koncentracyjnym Stutthof. W roku 1943 było ich 20 i wchodziły w skład plutonu Hundestaffel. Były to rasowe owczarki niemieckie, boksery, sznaucery, także bastardy. Każdy z nich miał swojego opiekuna- przewodnika, którym był esesman z załogi obozowej.

To, że psy pełniły swoją służbę w obozie koncentracyjnym nie było dziełem przypadku. Wykorzystanie tych zwierząt w warunkach obozowych był planowe i miało swoją historię. Celowe ich użycie związane było z zamiarem zastąpienia nimi strażników załogi obozowej. Psy zgodnie z przeznaczeniem wykorzystywano jako ochronne lub tropiące. Ich typowe użycie polegało na  nadzorowaniu więźniów podczas pracy i patrolowaniu terenu. W wyjątkowych przypadkach służyły do poszukiwania więźniów, którzy podjęli próbę ucieczki z obozu, bądź próbowały się ukrywać na terenie obozu.

Należy wspomnieć, że w obozie Stutthof do zastraszania więźniów wykorzystywane były również psy nie należące do oddziału Hundestaffel. W relacjach więźniów przywoływany jest obraz komendanta obozu Paula Wernera Hoppego, któremu towarzyszył duży pies. Z asysty prywatnego psa korzystał też straszy obozu Fritz Selonke, który otrzymał ogromnego wilczura w prezencie od Rapporführera  Arno Chemnitza w nagrodę za „pomoc” w zabójstwie kilku więźniów. Psa posiadał też szef kuchni obozowej SS-Scharführer Walter Englert. Wykorzystywał go do pilnowania magazynów i kuchni przed częstymi kradzieżami.

Do Zbiorów Muzeum Stutthof trafił niezwykły eksponat. Jest to płaskorzeźba z wizerunkiem psa – owczarka niemieckiego, należąca do jednego z członków załogi SS Teodora Meyera. Wykonana z drewna i mosiądzu, posiada haczyk służący do zawieszenia na ścianie. Nie można wykluczyć, że została ręcznie wykonana przez więźniów pracujących w warsztatach obozowych na polecenie samego SS Teodora Meyera lub innego członka załogi SS. Na odwrocie wytłoczony został napis „KL Stutthof”, zachował się również wykonany ołówkiem podpis Teodora Traugotta Meyera.

SS-Hauptsturmführer Teodor Traugott Meyer zajmował wysokie stanowisko w hierarchii obozowej. Jako kierownik wydziału III odpowiadał za całość spraw związanych z pobytem więźniów w obozie Stutthof, warunki w jakich przebywali oraz pracę, do której byli kierowani. Członkiem załogi SS KL Stutthof był do 4.04.1945 r. Po wojnie sądzony był w tzw. drugim procesie załogi obozu Stutthof przed polskim Sądem Okręgowym w Gdańsku. Skazany został za swoje zbrodnie na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie 22 października 1948.

Przekazany do zbiorów Muzeum Stutthof przedmiot jest nie tylko jednym z nielicznych artefaktów stanowiących spuściznę po członkach załogi SS obozu Stutthof, lecz jednocześnie jedynym znanym zachowanym obiektem nawiązującym do oddziału psów służbowych.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcy, Agnieszce Kłys, za cenny przekaz do zbiorów muzealnych.