A- A A+

Aktualności

Muzyczna opowieść o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Żuławskim Ośrodku Kultury

Za nami niesamowite wydarzenie w Żuławskim Ośrodku Kultury. Muzyczna opowieść o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” zabrała nas w historyczną podróż w czasy okupacji na Pomorzu. 

Na zdjęciu w ciemnej scenerii widoczni muzycy oświetlani przez lampy sceniczne. Na przedzie widać ubranego w czapkę i trzymającego w dłoni  mikrofon muzyka. Za jego plecami po prawej stronie basista z białą gitarą. Po lewej perkusista ubrany w t-shirt oraz klawiszowiec ubrany w szarą bluzę moro.

20 marca 2024 r. ponad 140 uczniów ze szkół powiatu nowodworskiego miało okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji historii. Na deskach Żuławskiego Ośrodka Kultury wysłuchali muzycznej opowieści o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Za aranżacje przedsięwzięcia odpowiedzialni byli: Tomasz Budzyński, Dariusz Budkiewicz, Michał Jacaszek, Stanisław Budzyński oraz Grzegorz Imielski. Utwory, do których napisania posłużyły prawdziwe historie oraz wspomnienia mieszkańców Pomorza napisali Wojciech Byrski i Sylwester Szweda. 

Podczas wydarzenia młodzi ludzie nie tylko mieli okazję wysłuchać tych niezwykle poruszających historii, które prezentują losy pomorskich rodzin, ich wybory, postawy zaangażowanie w konspirację w czasie II wojny światowej, ale także zrozumieć na czym polega fenomen Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. 

Muzyczna opowieść o TOW „Gryf Pomorski” wydaje się być skrojona pod współczesną młodzież. To nowoczesne aranżacje historii, które nie tylko opowiadają o dziejach, ale również budzą emocje. Przykładem tego jest utwór „Kaszubka Beztrwoga”, który opisuje postawę młodej dziewczyny przy wkraczaniu Niemców do jej rodzinnej miejscowości: 

Żołnierze już się zbliżają do nich

Licząc na bukiet kwiatów w dłoni

Nagle Kaszubka młoda bez trwogi 

Śmiało splunęła Niemcom pod nogi!

Wojsko z niedowierzaniem patrzy

Bo przecież miało być inaczej

Uśmiechy, radość, nawet muzyka

A tutaj nikt ich nie chciał witać.  

Jak podkreślała uczestnicząca w wydarzeniu młodzież, udział w koncercie był dla nich niezwykłym przeżyciem, które z pewnością zapamiętają na długo.

Uczniowie oprócz wysłuchania 10 utworów, mieli okazję zapoznać się także z filmem dokumentalnym „Gryf Pomorski. Zapomniani bohaterowie”. 

Projekt poświęcony TOW „Gryf Pomorski” realizowany jest przez Muzeum Stutthof w Sztutowie, we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych w Warszawie w 80. rocznicę uwięzienia członków organizacji w KL Stutthof. Projekt finansowany jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.