A- A A+

Aktualności

Kolejny etap projektu REM Inclusive za nami

Od marca 2023 roku Muzeum Stutthof w Sztutowie, Internationales Bildungs- und Begegnungswerk gGmbH w Dortmundzie oraz Stowarzyszenie Schwarzenberg w Berlinie realizują projekt „Pamięć włączająca” (ang. REM Inclusive). Jego celem jest zwiększenie dostępności w muzeach – miejscach pamięci dla osób z niepełnosprawnościami. W końcu lutego Muzeum Stutthof gościło blisko 50 osób, które miały okazję zapoznać się z prototypami narzędzi i rozwiązań wypracowanych w ramach projektu.

Zdjęcie przedstawia grupę osób siedzących i stojących przed ścianą, na której widnieje ścianka do zdjęć z  napisem “Stutthof”. Osoby ubrane są w różne rodzaje odzieży, co wskazuje na swobodną atmosferę. Część z nich siedzi na podłodze, a inne stoją, wydaje się, że pozują do zdjęcia. Ściana za nimi jest jasna, a na lewej stronie zdjęcia znajduje się okno, wpuszczające naturalne światło do pomieszczenia.

Blisko 50 osób z Niemiec i Polski, w tym przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, wzięły udział w jednym z ostatnich działań w ramach projektu „Pamięć włączająca”. W dniach 27-29 lutego 2024 roku w Muzeum Stutthof w Sztutowie zaprezentowano prototypowe rozwiązania, które docelowo mają zwiększyć dostępność naszej placówki dla osób z niepełnosprawnościami. Narzędzia i rozwiązania wypracowane zostały podczas spotkań, m.in. grudniowych warsztatów w Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück.

Nasze działania skoncentrowały się głównie wokół potrzeb osób:

  • z niepełnosprawnością intelektualną,
  • osób niewidomych i niedowidzących,
  • osób głuchych i niedosłyszących.

W wyniku tych działań wspólnie z osobami z niepełnosprawnościami przygotowaliśmy:

  • tablicę sporządzoną w prostym języku, wyjaśniającą czym był barak obozowy,
  • krótkie filmy w polskim i niemieckim języku migowym, wyjaśniające czym był obóz koncentracyjny Stutthof,
  • spacer w języku polskim i niemieckim dla osób niewidomych i niedowidzących,
  • wskazówki dla Biura Obsługi w kwestii zwiększenia dostępności.

Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i inspiracji między uczestnikami projektu.

***

Projekt „Pamięć włączająca” realizowany jest przez Internationales Bildungs- und Begegnugswerk gGmbh w Dortmundzie, Stowarzyszenie Schwarzenberg w Berlinie oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie w ramach programu Unii Europejskiej „Citizens, Equality, Rights and Values.  

Napis dofinansowane przez UE
Na zdjęciu biała ściana z różnokolorowymi kartkami z napisami w języku polskim i niemieckim. Z lewej strony widać wózek inwalidzki.