A- A A+

Aktualności

Dziecko w obliczy wojny – konferencja historyczno-edukacyjna

15 czerwca 2023 r. pragniemy zaprosić Państwa do udziału w konferencji historyczno-edukacyjnej „Dziecko w obliczu wojny”.

„Zaczęła się straszna strzelania i huk bomb. Słychać było tylko świst i łoskot odłamków. Trzęsła się ziemia, od której drgało powietrze. Rozległ się krzyk i jęki rannych. Rozszalało się istne piekło. Księżyc przyglądał się z ciekawością miastom, obliczając ile wśród jednego dnia narobiło się gruzów, ilu padło ludzi, leżąc w kałużach krwi, oglądał rannych i trupów”. Tak wojnę w 1946 r. wspominał Kazik Świderski, który uczęszczał do klasy VII.

Utrata bliskich, dzieciństwa, lek przed niepewnością jutra, głód, wszechogarniająca przemoc i cierpienie to tylko cześć doświadczeń, z jakimi obcuje dziecko w obliczu wojny.

15 czerwca 2023 r. pragniemy zaprosić Państwa do udziału w konferencji historyczno-edukacyjnej „Dziecko w obliczu wojny”. W interdyscyplinarnym gronie: historyków, socjologów, psychologów, edukatorów i dziennikarzy porozmawiamy o doświadczeniach najmłodszych uczestników konfliktów zbrojnych. Odwoływać się będziemy zarówno do zagadnień historycznych, jak i współczesnych.

Szczegółowy program konferencji tutaj.

Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy: „Mamo, ja nie chcę wojny”, która trafi do nas dzięki współpracy z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

„Nasze życie nie będzie już takie samo jak kiedyś, i to jest przerażające, bo wojna nie jest normą i nie można się do niej przyzwyczaić […]”. Fragment ze wspomnień 12-letniej Polin z miejscowości Worzel (Ukraina), rok 2022.

Osoby pragnące wziąć udział w konferencji prosimy o zgłoszenie się do 12 czerwca na adres: edukacja@stutthof.org