A- A A+

Aktualności

84. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof 84.

„ W dniu 2 września po południu podszedł [ Max Pauly – późniejszy komendanta obozu Stutthof]  do zebranych w czworokącie więźniów i przemówił krótko w sensie: W moich oczach jesteście zbrodniarzami, którzy chcieli spolonizować Gdańsk. Miasto to było i będzie niemieckie. Gdyby od mnie zależało, to wszystkich bym was rozstrzelał. Będziecie tu poczciwie pracować – czy ktoś z was wyjdzie stąd żywy – od was samych zależy. Zapowiedziano, że każda próba ucieczki z góry skazana na niepowodzenie, będzie w dodatku miała ten sam skutek, że za jednego uciekiniera będzie rozstrzelanych 5-ciu.” – tak pierwsze chwile w obozie Stutthof we wrześniu 1939 r. wspominał Augustyn Sikorski.

2 września 1939 r. do nadmorskiej miejscowości Stutthof Niemcy przetransportowali grupę 150 Polaków aresztowanych wraz z wybuchem II wojny światowej.  W większości byli to: działacze polskich organizacji politycznych i społecznych z Wolnego Miasta Gdańska, nauczyciele, kolejarze oraz księża. Ich zadaniem była budowa obozu. Poddawani szykanom, bici, głodni, wycieńczeni oraz zmarznięci stawiali na niewielkiej polanie pierwsze drewniane baraki. W kolejnych latach obóz Stutthof, a od 1942 r. obóz koncentracyjnych Stutthof stał się miejscem cierpienia ponad 110 000 więźniów 28 narodowości. Blisko 65 000 spośród nich straciło w nim życie.

2 września będziemy obchodzić 84. rocznicę tych wydarzeń i jak co roku wspólnie z Państwem pragniemy oddać cześć więźniom, ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Na upamiętnienie, które odbędzie się o godz. 12:00 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa zaprasza Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie.

***

W tym samym dniu o godz. 10:45, obok budynku byłego krematorium zostanie odprawiona Msza Św. w intencji ofiar obozu Stutthof.