A- A A+

Aktualności

80. rocznica Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof

W styczniu 1945 roku, w obliczu zbliżającego się frontu, niemieckie władze obozu koncentracyjnego Stutthof podjęły decyzję o ewakuacji więźniów. 25 stycznia 1945 r., we wczesnych godzinach porannych, z obozu centralnego ruszyły pierwsze kolumny maszerujących. Łącznie w Marsz Śmierci wyruszyło blisko 33 000 więźniów (11 000 z obozu głównego oraz 22 000 z podobozów). Dla wielu był to początek dramatycznej wędrówki, zakończonej śmiercią spowodowaną wycieńczeniem, głodem, mrozem i brutalnością nadzorców. Szacuje się, że w trakcie ewakuacji życie straciło około 17 000 osób.

Uroczystości rocznicowe – wspólne upamiętnienie

W 2025 roku mija 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Aby upamiętnić Ofiary Marszu Śmierci, w ostatnich dniach odbyły się uroczystości w różnych miejscach na Pomorzu:

24 stycznia w gminie Cedry Wielkie oraz w Grabinach-Zameczku zorganizowano spotkania i symboliczne wspomnienie tragicznej zimy 1945 r. Przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy, muzealnicy oraz mieszkańcy złożyli także kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary Marszu Śmierci.

25 stycznia w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odprawiona została natomiast Msza Święta w intencji Ofiar KL Stutthof, którą koncelebrował Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański.

Pamięć jest naszym obowiązkiem

Jak podkreślił kilkakrotnie w trakcie tegorocznych upamiętnień Piotr Tarnowski, Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, coroczne obchody rocznicy Marszu Śmierci to okazja nie tylko do oddania hołdu Ofiarom, lecz także przypomnienia, jak kruche są fundamenty pokoju i wolności. W następstwie odchodzenia Pokolenia Świadków Historii jeszcze bardziej potrzebujemy wydarzeń łączących ludzi wokół troski o prawdę i poszanowania godności każdego człowieka.

W kolejnych dniach planowane są następne upamiętnienia:

28 stycznia – spotkanie w Mediatece w Straszynie (organizowane wspólnie z Ośrodkiem Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański), m.in. wykład dr. Kordiana Kuczmy z Muzeum Stutthof.

29 stycznia – uroczystości w Pruszczu Gdańskim wraz z otwarciem wystawy „Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25.01–12.03.1945” współtworzonej m.in. przez Agnieszkę Kłys i dr. Marcina Owsińskiego.

(łk)