A- A A+

Aktualności

Pamięciorzeczy – konferencja i otwarcie wystawy

Rzeczy pozostawione po więźniach obozów koncentracyjnych i zagłady to nie tylko muzealne artefakty i źródła historyczne, ale przede wszystkim przedmioty o niezwykłej wartości emocjonalnej. Często są one jedynym świadectwem pozostawionym po człowieku i jego obecności w miejscu kaźni.

To właśnie temu tematowi poświęcona została konferencja „Pamięciorzeczy. Refleksje w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Organizatorami wydarzenia byli Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Arolsen Archives, Gdańskie Towarzystwo Naukowe oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Konferencję poprzedziło otwarcie wystawy #StolenMemory, przygotowanej przez Arolsen Archives, która będzie prezentowana na Uniwersytecie Gdańskim przez najbliższe tygodnie. Przypominamy, że w 2022 roku tę niezwykłą ekspozycję, mieszczącą się w kontenerze transportowym i opowiadającą o przywracaniu pamięci o ludziach przez pryzmat odnalezionych przedmiotów, można było oglądać w Muzeum Stutthof w Sztutowie w czerwcu i lipcu 2022 r.

Pierwsza część konferencji poświęcona została pamięci w ujęciu instytucjonalnym, edukacyjnym oraz popularyzatorskim. W dyskusji prowadzonej przez Ewę Malinowską, kierowniczkę Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, wzięli udział dr Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, a także pracownicy naszej placówki: dr Danuta Drywa i dr Marcin Owsiński. Rozmowa w głównej mierze skoncentrowała się na roli rzeczy w codziennej pracy w Miejscu Pamięci oraz ich społecznym znaczeniu jako nośników pamięci o ludziach, ofiarach zbrodni popełnionych w latach 1939-1945.

W drugiej części konferencji swoje wystąpienia wygłosili prof. Maria Mendel i prof. Michał Harciarek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Arnold Kłonczyński z Wydziału Historycznego UG oraz dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.