A- A A+

Aktualności

Ogólnopolska konferencja naukowa „Formy eksterminacji bezpośredniej na Pomorzu pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej” – call for papers   

6 listopada 2024 r. odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Formy eksterminacji bezpośredniej na Pomorzu pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej”. Jej organizatorami są Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady oraz Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku. Do 10 października czekamy na propozycje wystąpień.

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające ceglane piece krematoryjne. Widoczne metalowe drzwiczki oraz łóżko służące do wkładania zwłok więźniów.

Celem konferencji jest próba podsumowania dotychczasowego stanu badań w tym obszarze tematycznym, wskazanie doświadczeń oraz prezentację tych z obszarów badawczych, które dotychczas nie były eksplorowane. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń między osobami reprezentującymi różne środowiska naukowe, w tym historyczne, medyczne, prawnicze, psychologiczne i socjologiczne.

W tym roku mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej, jednego z najbardziej krwawych konfliktów w dziejach ludzkości. Od września 1939 r. Pomorze zostało bezprawnie anektowane przez Niemcy, które wdrożyły na tym obszarze założenia wielowymiarowej polityki germanizacji totalnej. Jednym z jej najważniejszych elementów była eksterminacja bezpośrednia osób przebywających na tym terenie. Ten zbrodniczy proces realizowano w toku całej wojny. Celem niniejszej konferencji naukowej jest próba ujęcia tego zjawiska.

Zagadnienia szczegółowe (proszę je traktować wyłącznie jako sugestie):

  • formy eksterminacji bezpośredniej na okupowanym przez Niemców Pomorzu w latach II wojny światowej,
  • studia z działalności Einsatzgruppen i Einsatzkommando na Pomorzu,
  • akcja „Tannenberg” na Pomorzu
  • Rozwój niemieckiej eugeniki i eutanazji w tym Akcja T4
  • Eksterminacja bezpośrednia w obozach koncentracyjnych, w więzieniach i obozach jenieckich na Pomorzu
  • Techniczne i statystyczne aspekty niemieckich zbrodni
  • Metody i środki wyniszczenia
  • Zacieranie śladów niemieckich zbrodni
  • Topografia miejsc eksterminacji bezpośredniej na Pomorzu
  • Ściganie sprawców niemieckich zbrodni na Pomorzu po zakończeniu wojny

Miejsce konferencji: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, ul. Elżbietańska 9/10

Język konferencji: polski

Wystąpienia: 20 minut (do dyspozycji referentów laptop, rzutnik multimedialny), prosimy o wcześniejsze nadsyłanie prezentacji multimedialnych

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów spośród zgłoszonych propozycji. Wybrani prelegenci zostaną poinformowani o przyjęciu referatów drogą mailową. Zgłoszenie na konferencję należy dokonać poprzez specjalny formularz dostępny w załączniku.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 października 2024 r.

Publikacja: Artykuły zostaną opublikowane w cyklicznym wydawnictwie pokonferencyjnym w ramach serii Pomorze Gdańskie pod Okupacją Niemiecka 1939–1945, t. 4.

Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej, zapewniają referentom bezpłatne noclegi, wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży. Pracownicy IPN rozliczają udział w konferencji w ramach delegacji służbowych.

Zgłoszenia prosimy kierować do dr. Marcina Owsińskiego z Muzeum Stutthof w Sztutowie na adres: marcin.owsinski@stutthof.org

Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj.