A- A A+

Aktualności

Muzeum Stutthof w Sztutowie z nagrodą Sybilla 2019

W tegorocznej, 40 edycji najważniejszego konkursu w polskim muzealnictwie – Sybilla 2019,  Muzeum Stutthof w Sztutowie otrzymało Sybillę w kategorii Edukacja za projekt skierowany do osób z dysfunkcjami intelektualnymi „Prosta opowieść o trudnym miejscu”!

„Często powtarzamy, że nasze Muzeum jest Miejscem Pamięci o historii niewyobrażalnego cierpienia. I to samo w sobie jest trudne do opowiedzenia kolejnym pokoleniom – mówi Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie – Piotr Tarnowski – Uruchamiając specjalny projekt dla osób o zupełnie innej wrażliwości, chcieliśmy spróbować opowiedzieć to miejsce całkiem inaczej niż robimy to na co dzień. Otrzymane wyróżnienie oczywiście nas bardzo cieszy ale i motywuje do dalszego działania. Zwłaszcza, że tego typu projektów jest w polskich Muzeach bardzo mało”.

Wyróżniony projekt realizowany przez Muzeum Stutthof w Sztutowie to cykl zajęć edukacyjnych łączących wolontariat na rzecz Miejsca Pamięci. Zwieńczeniem tej pracy jest wydany w 2019 r. przewodnik „Prosta opowieść o trudnym miejscu, czyli co się działo w obozie Stutthof”.

„To nagroda należy się nie tylko naszemu zespołowi, ale także wolontariuszom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. Zdobyliśmy tę nagrodę wspólnie. – mówi koordynatorka projektu – Małgorzata Daniluk z Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie. – Dziękujemy także wszystkim uczestnikom projektu a także ich rodzicom i opiekunom, wszak wiemy, że ta lekcja historii mogła być jedną z najtrudniejszych, a bez ich odwagi i determinacji mogłaby się nigdy nie odbyć”.

Sybilla to najwyższe wyróżnienie w polskim muzealnictwie. Po raz pierwszy nagrody w Konkursie przyznano w 1980 roku a organizatorem pod egidą Ministerstwa Kultury było Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Obecnie wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 wraz z dyplomem laureaci otrzymują statuetkę zaprojektowaną przez artystkę Annę Bujak.