Aktualności
Horyzont zła – współpraca Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Srebrenica Memorial Center
Gdy na początku 2024 roku nawiązaliśmy współpracę z Srebrenica Memorial Center, nie spodziewaliśmy się, jak głęboka i znacząca stanie się ta relacja. Połączyła nas opowieść o horyzoncie zła; o mechanizmach, które doprowadziły do powstania nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady oraz do ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 roku. Wspólna wrażliwość na historię, potrzeba edukacji i pamięci o ofiarach stały się fundamentem naszej instytucjonalnej i edukacyjnej współpracy.
We wrześniu 2024 roku przedstawiciele naszej placówki: Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum, oraz Ewa Malinowska, kierownik Działu Oświatowego odwiedzili Srebrenica Memorial Center. Podczas wizyty zapoznali się z ekspozycjami, dokumentującymi zbrodnie sprzed trzech dekad, archiwami historii mówionej oraz pracą edukacyjną prowadzoną przez bośniacką instytucję. Była to także okazja do rozmów o wspólnych projektach wystawienniczych i edukacyjnych.



Pierwsze efekty tej współpracy można było zobaczyć już podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Srebrenica Memorial Center: Amra Begić Fazlić, zastępczyni dyrektora, oraz Hasan Hasanović – ocalały z ludobójstwa, dziś opiekun archiwum historii mówionej. Wspólnie z innymi panelistami wzięli udział w debacie pt. „Horyzont zła. Pamięć w edukacji jako fundament przyszłych decyzji”, podczas której podkreślili znaczenie walki o prawdę historyczną i rolę pamięci w budowaniu przyszłości. Wydarzenie było transmitowane online, docierając do szerokiego grona odbiorców.
Kolejny etap współpracy miał miejsce w lipcu 2025 roku, kiedy delegacja Muzeum Stutthof w Sztutowie w składzie: Piotr Tarnowski, Ewa Malinowska oraz Łukasz Kępski – wzięła udział w międzynarodowej konferencji „Our Story, Our Promise” w Srebrenicy. W czasie kilkudniowego spotkania omawiano m.in. znaczenie świadectw ocalałych, sposoby przeciwdziałania negacjonizmowi oraz strategie skutecznej edukacji o ludobójstwach. Ewa Malinowska zaprezentowała działania edukacyjne realizowane przez nasze Muzeum, podkreślając rolę bezpośredniego kontaktu ze świadkami i przestrzenią historyczną. Pozostali przedstawiciele naszej instytucji wskazali, że edukacja w miejscach pamięci powinna łączyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; nie tylko jako przekaz wiedzy, lecz jako narzędzie kształtujące postawy odpowiedzialności i empatii.







Współpraca Muzeum Stutthof i Srebrenica Memorial Center pokazuje, że mimo różnic geograficznych, językowych i historycznych, dzielimy wspólne doświadczenia ludobójstwa i zbrodni z nienawiści. Łączy nas przekonanie, że tylko poprzez wspólne działanie – międzynarodowe, ponadnarodowe, oparte na wzajemnym szacunku i prawdzie – możemy skutecznie przeciwdziałać przemocy, dehumanizacji i wykluczeniu. Edukacja o mechanizmach zła, ich rozpoznawanie i nazywanie po imieniu, to nie tylko obowiązek pamięci wobec ofiar, lecz także realna forma prewencji – inwestycja w przyszłość wolną od nienawiści.




