A- A A+

Aktualności

Zapowiedź: „To był obóz śmierci.”

Wśród najnowszych publikacji Muzeum Stutthof które ukażą się pod koniec 2022 roku znalazła się książka-album „To był obóz śmierci. Działalność sowieckiej komisji śledczej na terenie byłego KL Stutthof w 1945 roku – dokumentacja i omówienie”. Przygotowane przez dr. Tomasza Glinieckiego opracowanie jest przypomnieniem pierwszych badań nad obozem, dokonanych tuż po jego zajęciu przez Armię Czerwoną.

Strona tytułowa książki. U góry i na dole tytuł, po środku stare zdjęcie.

Forma książki, jej odniesienie do warstwy fotograficznej oraz jej dwujęzyczne przygotowanie stanowią kolejny tom serii zapoczątkowanej publikacją M. Owsińskiego „Dwie godziny w listopadzie” ilustrującą wizytę H. Himmlera w obozie Stutthof w 1941 roku. Ostatnie egzemplarze tej książki są jeszcze do nabycia w księgarni Muzeum. 

Szeroko zaprezentowane w książce źródła, odkrywające przed czytelnikami ogrom zbrodni dokonanych w Stutthofie przez niemieckich narodowych socjalistów, już w maju i czerwcu 1945 r. utworzyły, co prawda niepełny, ale szybko ugruntowujący się obraz funkcjonowania tutejszego obozu koncentracyjnego. Zadziwiającym dysonansem w pozostawionych przez sowiecką komisję specjalną dokumentach i podsumowaniach jej prac było, jak przedstawiciele jednego państwa totalitarnego oceniali skutki okrutnej działalności drugiego, będącego dla nich znienawidzonym wrogiem w dopiero co zakończonej wojnie. Zapewne dlatego skrajnie emocjonalnie traktowali oni efekty bestialskich poczynań nieprzyjaciela, silnie podkreślając potrzebę surowego ukarania winnych przestępstw popełnionych w obozie. Co prawda, do postulowanego przez komisję procesu w byłym wschodniopruskim Königsbergu (dzisiejszym Kaliningradzie) nie doszło, ale część załogi SS i osób funkcyjnych ze Stutthofu skazano później – najczęściej na karę śmierci – w kilku procesach, głównie zorganizowanych przez Polskę, na której terenie po wojnie znalazła się miejscowość Sztutowo i pobliski teren poobozowy.

Polecana książka zawiera liczne ilustracje – fotokopie dokumentów, w tym także unikalne i nie publikowane wcześniej zdjęcia z wizji lokalnej, a także stopklatki z filmu nagranego w 1945 r. W ten sposób nabrała ona też charakteru albumowego, ukazującego teren poobozowy w pierwszych dniach powojnia. Znaczna część tekstu została przetłumaczona na język angielski, by zapewnić bezproblemowy odbiór także odwiedzającym muzeum osobom z zagranicy. Publikacja dostępna będzie już niedługo w sklepie muzealnym, można ją także będzie zakupić drogą internetową.