A- A A+

Aktualności

„Requiem Kaszubskie”

Zbliża się czas zaduszny, okres pełen zadumy, który jest zwykle okazją do objęcia modlitwą naszych bliskich zmarłych. Jest to też dobry moment, by upamiętnić historyczne wydarzenia. W tym roku Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Stutthof w Sztutowie organizuje koncerty i wystawę przypominającą o ofiarach przymusowej ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Stutthoforaz o bohaterskiej postawie mieszkańców Kaszub, którzy nieśli pomoc więźniom na trasie Marszu Śmierci w 1945 r.

Zaplanowano dwa koncerty pt. „Requiem Kaszubskie” Adama Diesnera do słów w języku regionalnym br. Zbigniewa Joskowskiego OFMConv.: – 29 października o godz. 19.00 w Kolegiacie Kartuskiej – parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny, ul. Klasztorna 3;
– 20 listopada o godz. 19.00 w kościele Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, ul. Narutowicza 2.

Prawykonanie utworów powierzono kierownictwu artystycznemu Sławomira Bronka.

Wystąpią: Chór Kameralny Discantus, Chór Kakofonia, Schola Cantorum Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych.
Soliści: Marzena Michałowska – sopran, Stanisław Duda – bas-baryton, Adam Tański – organy.

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Stutthof idzie!”Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof25 stycznia – 12 marca 1945 r., której autorami są dr Marcin Owsiński i Agnieszka Kłys z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Projekt graficzny przygotował Marcin Ekert 1.2.1 Studio Graficzne.

– W dn. 29 października – 8 listopada 2022 r. przy ul. Dworzec 4 w Kartuzach, w pobliżu dworca integracyjnego.

– W dn. 9-19 listopada 2022 r. w bibliotece w Cedrach Wielkich (ul. Osadników Wojskowych 21).

– W dn. 20-30 listopada 2022 r. na rynku w Wejherowie (Plac Jakuba Wejhera).