A- A A+

Aktualności

„Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” w Niemczech

W minioną niedzielę, 21 kwietnia 2024 r., w zeiTTor – Museum der Stadt Neustadt in Holstein w Niemczech otwarto wystawę „KZ-Unwelten. Homosexuelle Männer in den Konzentrationslagern Ravensbrück und Stutthof”, opowiadającą o więźniach-homoseksualistach w obozach koncentracyjnych Ravensbrück i Stutthof, karanych na podstawie paragrafu 175 niemieckiego kodeksu karnego.

Ekspozycja to efekt współpracy Muzeum Stutthof w Sztutowie,  Muthesius Kunsthochschule Kiel oraz placówek muzealnych miasta Neustadt w Szlezwiku-Holsztynie: Museum Cap Arcona i zeiTTor. W jednym miejscu, do 26 maja br., zwiedzający zobaczą wystawy „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” oraz „Homosexuelle Männer im Lagerkomplex Ravensbrück” . Wydarzenie jest częścią miejskich obchodów upamiętniających katastrofę morską na Zatoce Lubeckiej w maju 1945 r.

W trakcie otwarcia głos zabrali burmistrz miasta Neustadt Mirko Spieckermann, twórcy wystaw: wykładowcy z kilońskiej Muthesius Kunsthochschule, Katharina Jesdinsky i prof. Piotr Nathan, Piotr Chruścielski z Działu Naukowego Muzeum Stutthof – który przybliżył losy powojennego mieszkańca miasta, Fritza Pehwego (1906–1961) – oraz Günter Schön, syn innego ocalałego, Willy’ego Schöna (1916–1996). Obaj mężczyźni byli świadkami tragedii na wodach zatoki, w wyniku której życie straciło tysiące więźniów „ewakuowanych” z obozów koncentracyjnych.

Biografią spajającą obie wystawy w ramach ekspozycji „KZ-Unwelten. Homosexuelle Männer in den Konzentrationslagern Ravensbrück und Stutthof” jest biografia więzionego w obu kacetach Emila Drillicha (1908–1983), którego kartę obrachunkową z więźniarskiej kartoteki depozytów pieniężnych prezentujemy poniżej. Jest to jeden z nielicznych śladów bytności Emila Drillicha w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.