A- A A+

Aktualności

„Gryf Pomorski” muzyczna opowieść o Tajnej Organizacji Wojskowej

W piątek, 15 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 zapraszamy Państwa do Muzeum II Wojny Światowej na niezwykłą, muzyczną opowieść o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Muzeum II Wojny Światowej. 

Symbol pomorskiej konspiracji 

Powstała w 1941 r. Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” uznawana jest za symbol konspiracji na Pomorzu. Szacuje się, że liczba jej członków i osób wspierających wynosiła od kilku do kilkunastu tysięcy. W działalność przeciwko Niemcom zaangażowane były niejednokrotnie całe rodziny. Członkowie TOW „Gryf Pomorski” działali m.in. na Kaszubach, Powiślu, Kociewiu i Warmii. Ceną za patriotyzm i obronę polskości były aresztowania, tortury i śmierć. Od 1943 r. członkowie TOW „Gryf Pomorski” zaczęli być osadzani w obozie koncentracyjnym Stutthof. Dopełnia to ich niejednokrotnie tragicznego losu. 

Projekt 

Muzeum Stutthof w Sztutowie rozpoczęło w tym roku realizację projektu historyczno – dydaktycznego poświęconego pamięci członków TOW „Gryf Pomorski”. Jego celem jest zwrócenie mieszkańcom Pomorza, a zwłaszcza młodzieży, na znaczenie tej organizacji w historii naszego regionu. Wśród działań zaplanowanych w ramach projektu jest wiele wydarzeń kulturalnych i wystawienniczych. Jednym z nich jest opowieść muzyczna o historii, bohaterstwie oraz codziennych wyborach członków TOW „Gryf Pomorski”. 

Opowieść 

W piątek, 15 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 zapraszamy Państwa do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie zaprezentowana zostanie po raz pierwszy muzyczna opowieść o losach Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Do jej stworzenia wykorzystano teksty z epoki oraz publikacje naukowe. To niezwykła, artystyczna opowieść o mieszkańcach Pomorza w czasie II wojny światowej. Wśród wielu tematów, jakie zostaną poruszone w utworach znajdziemy odwołania do obrony Oksywia, niemieckiego terroru wobec Polaków na Pomorzu oraz akcji zbrojnych „Gryfa Pomorskiego”. Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadają Tomasz Budzyński (m.in. Armia, 2TM2,3), Darek Budkiewicz (m.in. De Press, Armia) i Michał Jacaszek (jeden z czołowych polskich muzyków sceny elektronicznej). Artyści znani są z wielu projektów. Współpracowali m.in. z Muzeum Stutthof w Sztutowie podczas realizacji „Apelu Cieni”. Teksty utworów napisane zostały przez Wojciecha Byrskiego oraz Sylwestra Szweda. 

Wstęp na „Gryf Pomorski” opowieść o Tajnej Organizacji Wojskowej jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki dostępne do pobrania na stronie: www.evenea.pl/pl/wydarzenie/865761-21. 

Serdecznie zapraszamy! 

***

Projekt poświęcony Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” realizowany jest przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w partnerstwie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Projekt sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat objął nad nim Pomorski Kurator Oświaty