Logo muzeum Stutthof w Sztutowie
Plan obozu Stutthof Plan obozu Stutthof

#StolenMemory- Skradziona Pamięć

W 76. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof  Archiwum Arolsen. Międzynarodowe Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań wspólnie z Muzeum Stutthof w Sztutowie otwierają nową wystawę online #StolenMemory „Więźniowie KL Stutthof“.

Wystawa przedstawia rzeczy osobiste 20 byłych więźniów obozu koncentracyjnego i opowiada o historii prześladowań ich właścicieli.

Zegarek i biżuteria, obrączka i dokumenty, listy i zdjęcia: w obozach koncentracyjnych odbierano więźniom wszelkie przedmioty osobiste. W zbiorach Arolsen Archives znajduje się prawie 2700 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych, które Archiwum pragnie zwrócić ich rodzinom. W ramach toczącej się od 2016 roku kampanii #StolenMemory udało się odnaleźć już kilkaset takich rodzin. Znaczny udział mieli w tym wolontariusze, którzy prowadzili poszukiwania w wielu różnych krajach. Przedmioty osobiste należały do osób prześladowanych z ponad 30 krajów, zwłaszcza z Polski, Niemiec i terenów byłego Związku Radzieckiego.


Dla rodzin ofiar zachowane przedmioty są bezcenne. W wielu przypadkach nie wiadomo nawet, gdzie i jak zginęli.
Przywróćmy wspólnie  skradzioną pamięć!

Skip to content