Logo muzeum Stutthof w Sztutowie
Plan obozu Stutthof Plan obozu Stutthof

2020 rok

Drewniany wózek gospodarczy z okresu II wojny światowej

Wózek ze złożonym dyszlem, poza zachowanym oryginalnie drewnem widoczne zardzewiałe metalowe okucia mocujące oraz obramowanie drewnianych kół. Zdjęcie wykonane z góry, skierowane zostało na prawą stronę wózka ze szczebelkami wykonanymi z nowego drewna.

We wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – mały, drewniany wóz drabiniasty pochodzący z okresu II wojny światowej. Wg informacji przekazanych przez darczyńców, wózek został znaleziony w 1945 roku w Gdańsku Wrzeszczu, załadowany  przedmiotami codziennego użytku. Wóz zagospodarowany przez rodzinę przesiedleńców ze wschodu, po wojnie używany był do celów gospodarczych do lat 70 tych. Poza kilkoma drewnianymi elementami, zużytymi w latach powojennych, wózek zachował się w stanie idealnym.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcom  Beacie oraz Krzysztofowi Dolnym za dar i pamięć.

Deska z napisem wykonanym przez więźnia obozu Stutthof

Fragment deski kantówki, z wykonanym za pomocą ołówka napisem. Z bocznej ściany kantówki wystają dwa zardzewiałe gwoździe oraz jeden ubrudzony białym wapnem wkręt.

W 2020 r. w czasie prac remontowych prowadzonych przez UG Sztutowo w jednym z budynków poobozowych (tzw. nowej kuchni) znaleziona została deska-kantówka z napisem wykonanym prawdopodobnie przez więźnia obozu Stutthof Henryka Lesińskiego. Znaleziona kantówka stanowiła jeden z elementów konstrukcji dachu. Na desce z jednej strony zachował się wykonany za pomocą ołówka napis: „Warszawa ul. Narbutta Nr 22, Robiłem tutaj jako cieśla, Henryk Lesiński, Siedział w Sztutofie do końca wojny za [szmugiel]”.

W zbiorach Archiwum Muzeum Stutthof znajdują się informacje tylko o jednym więźniu nazwiskiem Henryk Lesiński, stolarzu, ur. 19 sierpnia 1915 r. w Ciechanowie, osadzonym w KL Stutthof 2 marca 1943 r. przez jednostkę policji Sipo Bialystok. W obozie Stutthof oznaczony został numerem 20252 jako więzień kategorii wychowawczej. Przebywał w obozie Stutthof do 1945 r. Na podstawie tylko tych niepełnych danych archiwalnych trudno jednoznacznie potwierdzić, czy wspomniany więzień obozu Stutthof – Henryk Lesiński jest autorem zapisku pozostawionego na desce.

Naszywka z numerem obozowym Alfonsa Dullmera

Zdjęcie przedstawia naszywkę uszytą z płótna w kolorze jasnym żółtym. Na plakietce ręcznie doszyty numer obozowy wykonany z tkaniny skóropodobnej w kolorze czarnym. Przed numerem doszyty również ręcznie trójkąt w kolorze czerwonym skierowany wierzchołkiem do dołu.

W lipcu 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – naszywka z numerem obozowym „P 37 421” noszona naszyta na ubraniu obozowym przez więźnia KL Stutthof Alfonsa Dullmera. Przed numerem znajduje się trójkąt w kolorze czerwonym oznaczający więźnia kategorii politycznej.

Alfons Dullmer ur. 16.11.1902 r.,  w KL Stutthof osadzony 26 czerwca 1944 r. przez jednostkę policji Stapo Bromberg, jako więzień o numerze 37421. W obozie przebywał aż do końca jego istnienia, do 9 maja 1945 r., do chwili wejścia Armii Czerwonej na teren obozu.  

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcy, Marii Tadajewskiej, córce Alfonsa Dullmera, za cenny dar i pamięć.

Obraz namalowany na desce w obozie Stutthof

Zdjęcie przedstawia obraz namalowany na desce, całość utrzymana w ciepłej tonacji kolorystycznej, dominuje brąz i czerwień. Na pierwszym planie namalowany most i kręta rzeka, tło bardziej rozmyte.

W lutym 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – obraz namalowany na fragmencie deski, stanowiącej prawdopodobnie element pryczy obozowej.

Obraz przedstawia krajobraz – fragment lasu, rzekę oraz na pierwszym planie most, w prawym dolnym rogu mało czytelny podpis autora oraz datę „1943”. Całość obramowana profilowaną ramą.

Obraz znaleziony został w 1945 r. przez Piotra Ziencinę w jednym z budynków poobozowych. Historia obrazu nie jest znana. Prawdopodobnie wykonany został w warsztatach stolarskich, namalowany nielegalnie przez jednego z więźniów obozu, mógł stanowić wyposażenie izby więźnia funkcyjnego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie składa serdeczne podziękowania darczyńcy – Marcinowi Jońskiemu.

Sygnet Bolesława Jakubowskiego

Srebrny sygnet na białym tle ze zbliżeniem skierowanym na oczko

W styczniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – sygnet nielegalnie wykonany w przez więźnia Bolesława Jakubowskiego. Sygnet ozdobnie grawerowany numerem „34414” oraz napisem „KL Stutthof 1944” wykonany został ze srebrnej łyżeczki. W oczku dodatkowo wstawiony został czerwony trójkąt z tworzywa sztucznego, natomiast obrączkę stanowią wyobrażenia drutu kolczastego.

Bolesław Jakubowski syn Szymona i Elżbiety z domu Lemanczyk, ur. 13.03.1910 r. w Swornychgaciach, aresztowany 26 marca 1944 r. za wspieranie ruchu oporu, w KL Stutthof osadzony został 5 maja 1944 r. jako więzień o numerze 34 414. W obozie Stutthof przebywał do stycznia 1945r., kiedy wziął udział w ewakuacji pieszej obozu.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcy, Barbarze Kędzior.

Skip to content