Logo muzeum Stutthof w Sztutowie
Plan obozu Stutthof Plan obozu Stutthof

2021 rok

Płaskorzeźba z wizerunkiem owczarka niemieckiego

Płaskorzeźba. Zdjęcie pokazuje cały obiekt, rzut prostopadły. Na drewnianej desce doczepiony odlew z mosiądzu przedstawiający owczarka niemieckiego. U góry widoczna metalowa zawieszka.
Płaskorzeźba z wizerunkiem owczarka. Foto W. Leszczyński

W 2021 r. Agnieszka Kłys przekazała do zbiorów muzealnych eksponat, który jest nie tylko jednym z nielicznych artefaktów stanowiących spuściznę po członkach załogi SS obozu Stutthof, lecz jednocześnie jedynym znanym zachowanym obiektem nawiązującym do oddziału psów służbowych. Przekazana do zbiorów płaskorzeźba z wizerunkiem psa – owczarka niemieckiego, należała do jednego z członków załogi SS Teodora Meyera. Wykonana z drewna i mosiądzu, posiada haczyk służący do zawieszenia na ścianie. Nie można wykluczyć, że została ręcznie wykonana przez więźniów pracujących w warsztatach obozowych na polecenie samego SS Teodora Meyera lub innego członka załogi SS. Na odwrocie wytłoczony został napis „KL Stutthof”, zachował się również wykonany ołówkiem podpis Teodora Traugotta Meyera.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcy za cenny dar do zbiorów muzeum!

Srebrny sygnet nielegalnie wykonany w obozie Stutthof przez Pawła Galikowskiego

Srebrny sygnet, grawerowany, rzut na oczko oraz fragment grawerowanej obrączki. Zdjęcie wykonane na szarym tle, poniżej znak wodny-logo Muzeum Stutthof.
Srebrny sygnet nielegalnie wykonany w obozie Stutthof.

W 2021 r. Sebastian Bona, prawnuk byłego więźnia obozu Stutthof – Pawła Galikowskiego, przekazał do zbiorów Muzeum Stutthof niezwykły eksponat. Jest to srebrny sygnet należący do pradziadka darczyńcy, nielegalnie wykonany przez niego w czasie pobytu w obozie Stutthof w latach 1943 – 1944.

Sygnet posiada ozdobnie wygrawerowane inicjały „PG” oraz numer „22807” należący w KL Stutthof do więźnia Pawła Galikowskiego. Dodatkowe wypełnienie z masy plastycznej w kolorze czerwonym miało symbolizować tzw. winkiel obozowy, którym oznaczano więźniów kategorii politycznej.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania Sebastianowi Bona za cenny dar i pamięć!

2020 rok

Drewniany wózek gospodarczy z okresu II wojny światowej

Wózek ze złożonym dyszlem, poza zachowanym oryginalnie drewnem widoczne zardzewiałe metalowe okucia mocujące oraz obramowanie drewnianych kół. Zdjęcie wykonane z góry, skierowane zostało na prawą stronę wózka ze szczebelkami wykonanymi z nowego drewna.

We wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – mały, drewniany wóz drabiniasty pochodzący z okresu II wojny światowej. Wg informacji przekazanych przez darczyńców, wózek został znaleziony w 1945 roku w Gdańsku Wrzeszczu, załadowany  przedmiotami codziennego użytku. Wóz zagospodarowany przez rodzinę przesiedleńców ze wschodu, po wojnie używany był do celów gospodarczych do lat 70 tych. Poza kilkoma drewnianymi elementami, zużytymi w latach powojennych, wózek zachował się w stanie idealnym.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcom  Beacie oraz Krzysztofowi Dolnym za dar i pamięć.

Deska z napisem wykonanym przez więźnia obozu Stutthof

Fragment deski kantówki, z wykonanym za pomocą ołówka napisem. Z bocznej ściany kantówki wystają dwa zardzewiałe gwoździe oraz jeden ubrudzony białym wapnem wkręt.

W 2020 r. w czasie prac remontowych prowadzonych przez UG Sztutowo w jednym z budynków poobozowych (tzw. nowej kuchni) znaleziona została deska-kantówka z napisem wykonanym prawdopodobnie przez więźnia obozu Stutthof Henryka Lesińskiego. Znaleziona kantówka stanowiła jeden z elementów konstrukcji dachu. Na desce z jednej strony zachował się wykonany za pomocą ołówka napis: „Warszawa ul. Narbutta Nr 22, Robiłem tutaj jako cieśla, Henryk Lesiński, Siedział w Sztutofie do końca wojny za [szmugiel]”.

W zbiorach Archiwum Muzeum Stutthof znajdują się informacje tylko o jednym więźniu nazwiskiem Henryk Lesiński, stolarzu, ur. 19 sierpnia 1915 r. w Ciechanowie, osadzonym w KL Stutthof 2 marca 1943 r. przez jednostkę policji Sipo Bialystok. W obozie Stutthof oznaczony został numerem 20252 jako więzień kategorii wychowawczej. Przebywał w obozie Stutthof do 1945 r. Na podstawie tylko tych niepełnych danych archiwalnych trudno jednoznacznie potwierdzić, czy wspomniany więzień obozu Stutthof – Henryk Lesiński jest autorem zapisku pozostawionego na desce.

Naszywka z numerem obozowym Alfonsa Dullmera

Zdjęcie przedstawia naszywkę uszytą z płótna w kolorze jasnym żółtym. Na plakietce ręcznie doszyty numer obozowy wykonany z tkaniny skóropodobnej w kolorze czarnym. Przed numerem doszyty również ręcznie trójkąt w kolorze czerwonym skierowany wierzchołkiem do dołu.

W lipcu 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – naszywka z numerem obozowym „P 37 421” noszona naszyta na ubraniu obozowym przez więźnia KL Stutthof Alfonsa Dullmera. Przed numerem znajduje się trójkąt w kolorze czerwonym oznaczający więźnia kategorii politycznej.

Alfons Dullmer ur. 16.11.1902 r.,  w KL Stutthof osadzony 26 czerwca 1944 r. przez jednostkę policji Stapo Bromberg, jako więzień o numerze 37421. W obozie przebywał aż do końca jego istnienia, do 9 maja 1945 r., do chwili wejścia Armii Czerwonej na teren obozu.  

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcy, Marii Tadajewskiej, córce Alfonsa Dullmera, za cenny dar i pamięć.

Obraz namalowany na desce w obozie Stutthof

Zdjęcie przedstawia obraz namalowany na desce, całość utrzymana w ciepłej tonacji kolorystycznej, dominuje brąz i czerwień. Na pierwszym planie namalowany most i kręta rzeka, tło bardziej rozmyte.

W lutym 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – obraz namalowany na fragmencie deski, stanowiącej prawdopodobnie element pryczy obozowej.

Obraz przedstawia krajobraz – fragment lasu, rzekę oraz na pierwszym planie most, w prawym dolnym rogu mało czytelny podpis autora oraz datę „1943”. Całość obramowana profilowaną ramą.

Obraz znaleziony został w 1945 r. przez Piotra Ziencinę w jednym z budynków poobozowych. Historia obrazu nie jest znana. Prawdopodobnie wykonany został w warsztatach stolarskich, namalowany nielegalnie przez jednego z więźniów obozu, mógł stanowić wyposażenie izby więźnia funkcyjnego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie składa serdeczne podziękowania darczyńcy – Marcinowi Jońskiemu.

Sygnet Bolesława Jakubowskiego

Srebrny sygnet na białym tle ze zbliżeniem skierowanym na oczko

W styczniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Stutthof został przekazany obiekt – sygnet nielegalnie wykonany w przez więźnia Bolesława Jakubowskiego. Sygnet ozdobnie grawerowany numerem „34414” oraz napisem „KL Stutthof 1944” wykonany został ze srebrnej łyżeczki. W oczku dodatkowo wstawiony został czerwony trójkąt z tworzywa sztucznego, natomiast obrączkę stanowią wyobrażenia drutu kolczastego.

Bolesław Jakubowski syn Szymona i Elżbiety z domu Lemanczyk, ur. 13.03.1910 r. w Swornychgaciach, aresztowany 26 marca 1944 r. za wspieranie ruchu oporu, w KL Stutthof osadzony został 5 maja 1944 r. jako więzień o numerze 34 414. W obozie Stutthof przebywał do stycznia 1945r., kiedy wziął udział w ewakuacji pieszej obozu.

Muzeum Stutthof składa serdeczne podziękowania darczyńcy, Barbarze Kędzior.

Skip to content