Trzysta stron prawdy

„Dorastanie w piekle“ to historia losów chłopca, który przeżył holokaust. Łódzkie getto, Auschwitz i Stutthof prowadziły go w dorosłe życie. Historia życia Chaima Kozienickiego, autora wspomnień, to historia niewiarygodna, niemalże gotowy scenariusz „oscarowy“ a jednak prawdziwa. Książka osobista, ukazująca przekształcenie sielankowego życia małego chłopca w piekło na ziemi. Piekło jakie przyszło przejść milionom ludzi w trakcie II wojny światowej.
Opisane prostymi słowami okrucieństwo wojny staje się dla czytelnika niemalże namacalne. Emocjonalny charakter przekazu sprawia, że czujemy towarzyszącą bohaterowi śmierć.

Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, pozostawiając po sobie tylko wspomnienia i historię swojego pięknego życia. Brzmi nieco pompatycznie, ale jest prawdziwe. Książka „Dorastanie w piekle“ jest wspaniałą okazją do zmierzenia się z trudna historią holokaustu w prosty sposób, to książka dla każdego. Dla czytelnika, który po raz pierwszy sięga po wydawnictwo historyczne jak i dla wytrawnego konesera. Poruszy każdego.

Chaim Kozienicki urodził się w 1928 roku w Łodzi. Podczas Holokaustu został uwięziony w łódzkim getcie, gdzie przebywał aż do jego likwidacji. Przyłączył się tam do Syjonistycznego Ruchu Młodzieży. Następnie osadzony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Stutthof oraz jego podobozach Stolp (Słupsk) oraz Burggraben (Kokoszki). Uczestnik dramatycznej morskiej ewakuacji KL Stutthof. Wiosną 1947 roku dotarł nielegalnie na statku „Chaim Arlozorov” do wybrzeży Izraela. Ranny podczas walk z Brytyjczykami i internowany w obozie w Atlit, uciekł, a następnie wstąpił do kibucu. Walczył w Wojnie Niepodległościowej, założył rodzinę, a obecnie mieszka w mieście Givatayim.
Wspomnienia Chaima Kozienickiego pozwalają nam nie tylko poznać przeżycia Autora, ale również prześledzić Jego nienaturalnie szybkie, dla współczesnego odbiorcy, dorastanie w nieludzkich czasach.

Wspomnienia Chaima Kozienickiego pt. „Dorastanie w piekle“ zostały wydane w języku polskim przez Muzeum Stutthof po raz drugi. Wcześniej książka miała swoje wydania w językach hebrajskim i angielskim.