Żuławy w Gdańsku

W dniu 13 marca 2016 roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Muzeum Stutthof zorganizowały spotkanie przybliżające historię i tradycję Żuław Wiślanych. Wydarzenie obfitowało w szereg wykładów, degustacji i prezentacji wydawnictw, które wytworzone zostały na Żuławach lub zadedykowano je temu regionowi. Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie ludzi i instytucji z Żuław w Gdańsku.

Zebranych przywitali dyrektorzy obu muzeów: prof. Waldemar Ossowski i Piotr Tarnowski oraz samorządowcy reprezentujący Żuławy: burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski i wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński. Odwiedzający tego dnia Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku wysłuchali kilkunastu wystąpień dotyczących historii, tradycji i zwiedzania Żuław, skosztowało tradycyjnych trunków, potraw i wypieków żuławskich, mogło też zakupić w jednym miejscu praktycznie wszystkie „żuławskie” książki dostępne aktualnie na rynku, spotkając się z ich autorami.

Zainteresowanie spotkaniem wskazuje, że warto takie wydarzenia kontynuować w przyszłości. Żuławy wzbudzają nowe, autentyczne zainteresowanie mieszkańców Gdańska, regionu i Polski. Jest w tej płaskiej i depresyjnej krainie, pełnej kanałów i wierzb, coś niezwykle magnetycznego, co zaciekawia i zaprasza do zwiedzania. Cieszymy się, że Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Muzeum Stutthof mogły być inicjatorem „Żuław w Gdańsku”. Dziękujemy wszystkich zaproszonym wystawcom za obecność i współpracę.

Spotkanie przygotowała kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Ewa Malinowska oraz kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof Marcin Owsiński.

Galeria zdjęć