Jak i dlaczego? Edukacja w miejscach pamięci

21 listopada 2015 r. w Muzeum Stutthof odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli. Partnerem spotkania, zorganizowanego przez Muzeum Stutthof, był Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Ośrodek reprezentowała Bożenna Sucharska, regionalna koordynatorka programu „Zachować pamięć. Historia dwóch narodów”.

Podczas spotkania zaprezentowano program Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz koncepcję wyjazdów studyjnych polskich nauczycieli do Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie na kursy dokształcające o Zagładzie (Bożenna Sucharska), najnowsze działania edukacyjne Muzeum Stutthof (Wirginia Węglińska) oraz prelekcję i oprowadzanie po wystawie stałej dotyczącej zagłady Żydów w KL Stutthof (dr Danuta Drywa).

Uzupełnieniem spotkania była dyskusja pt. „Wykorzystanie miejsc pamięci w edukacji historycznej i obywatelskiej” z udziałem Bożenny Sucharskiej i dr. Marcina Owsińskiego oraz zajęcia warsztatowe, w trakcie których wypracowano trzy różne koncepcje lekcji przygotowujących uczniów różnych poziomów nauczania do wizyty w Muzeum Stutthof.

(mo)