Noc w Muzeum

Choć aura ostatnich dni nie zachęcała do odwiedzin regionu Żuław i Mierzei Wiślanej, mimo to wieczorem 31 lipca 2015 r. kilkaset osób odwiedziło Muzeum Stutthof gdy zorganizowano nocne zwiedzanie Miejsca Pamięci.
W tym roku wydarzeniu towarzyszył występ chóru mieszanego SKONT–TIN–NONT z Unisławia pod dyrekcją Mariusza Bartkowskiego. Zaprezentowane utwory nawiązywały do idei pokoju, głębi człowieczeństwa i tolerancji. Nie zabrakło także elementów muzycznych związanych z KL Stutthof. Jednym z wykonywanych utworów była bowiem skomponowana w obozie pieśń „Sen więźnia”, do której słowa napisał Zdzisław Karr-Jaworski, a muzykę Lubomir Szopiński. Nowego opracowania utworu dokonał członek chóru, Stanisław Zdrojewski z Chełmży, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Wśród innych utworów wykonywanych przez chór z Unisławia były pieśni ludowe, wybrane spośród 150, które przed wojną zebrał w Grzybnie (ziemia chełmińska) późniejszy więzień obozu Stutthof, ks. Cyryl Karczyński (duszpasterz w Luzinie, Białutach, Glaznotach, Rywałdzie i Cekcynie).

Podczas „Nocy w Muzeum” można było zobaczyć film „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945”, który został zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz zwiedzić wszystkie stałe i czasowe ekspozycje Muzeum Stutthof.

Chór Skont-Tin-Nont z Unisławia powstał w 2009 r. Mimo dość krótkiej historii ma już na swym koncie sporo sukcesów (zwycięstwa w konkursach: O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Międzynarodowym Spotkaniach Chóralnych w Chełmnie, Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Stargardzie Gdańskim; II miejsca w: Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, Ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek w Chełmnie i in.
Chór brał także udział w koncercie „Niech lampy naszej wiary nie gasną” w katedrze bydgoskiej z okazji beatyfikacji Jana Pawła II (wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod batutą Piotra Salabera). Chórzyści brali także udział w nagraniu fragmentów ścieżki dźwiękowej do filmu „Wymyk” (reż. G. Zgliński, R. Więckiewicz w roli głównej).

Fotorelacja z wydarzenia na www.facebook.com/Stutthof

Galeria zdjęć