„Jeruzalem wzywa…” – Muzeum Stutthof na trasie pielgrzymki do Jerozolimy

22 czerwca 2009 roku Muzeum Stutthof w Sztutowie odwiedził Thomas Joachim Uhlig, pielgrzym z Niemiec. Swą pieszą wędrówkę rozpoczął w Parku Sanssouci w Poczdamie, punktem docelowym będzie Jerozolima.

Uhlig odwiedzi w Polsce jeszcze m. in. byłe obozy zagłady w Treblince i Sobiborze, Muzeum na Majdanku, Muzeum w Oświęcimiu, uda się również wraz z polskimi pielgrzymami na Jasną Górę.

30 maja 2009 roku spod Kościoła Pokoju w Poczdamie udałem się z poświęconą i zapaloną tam świecą w pieszą wędrówkę do Jerozolimy. Sam wzrastałem w cieniu Muru, czuję, że świat widział już zbyt wiele murów… zbyt mało widział ich upadających. Za pokój w Ziemi Świętej, za życie w godności i jedności z naszą Matką Ziemią, z naszą naturą i boskim dziełem, za pokój i sprawiedliwość, za świat pozbawiony murów, za WSZYSTKICH ludzi na naszej ziemi.

Co mnie gna – co gna Ciebie? Po co żyjemy? Czego pragniemy? I czy kierujemy się tym pragnieniem? Jak się ma nasza odpowiedzialność wobec naszego sumienia? Czy, jeśli dane nam jest cieszyć się rodzinnym szczęściem, jesteśmy w stanie spojrzeć w oczy naszym dzieciom i powiedzieć: Uczyniliśmy, co UCZYNIĆ mogliśmy, abyście żyli w świecie bez murów, w godności i w jedności z naturą. Czy naprawdę uczyniliśmy wszystko, co uczynić mogliśmy? Próba odpowiedzi na te pytania skłania mnie do podjęcie tej wędrówki.

Fot. W. Leszczyński