Album Reichsarbeitsdienst

W ostatnich dniach zbiory Muzeum Stutthof wzbogaciły się o album zawierający oryginalne fotografie przedstawiające, m.in. obóz Reichsarbeitsdienst (RAD; pol. Służba Pracy Rzeszy), zlokalizowany w miejscowości Stutthof podczas II wojny światowej.
Stanowi on bardzo ciekawy przyczynek do dokumentowania mało znanej historii jaka toczyła się w miejscowości Stutthof podczas gdy na jej obrzeżach funkcjonował niemiecki hitlerowski obóz koncentracyjny.

Album pokazuje fotografie dziewcząt, uczestniczek obozu RAD, w roku 1942. Na około 140. fotografiach widzimy młode Niemki, które pracują, bawią się i odpoczywają w Stutthofie i okolicznych miejscowościach. Znajdujące się w albumie notatki oraz podpisy na fotografiach wskazują, że jest to Lager 6/251 Stutthof bei Danzig.
Celem organizacji Reichsarbeitsdienst było kształtowanie postaw poprzez pracę. Początkowo ochotnicza, w późniejszym czasie obowiązkowa. Podobne obozy, oddzielne dla kobiet i mężczyzn, były organizowane w celu odbywania sześciomiesięcznej pracy na rzecz państwa. Pod koniec II wojny światowej z członków RAD zaczęto rekrutować obsługi baterii przeciwlotniczych, stworzono również cztery dywizje piechoty.

Dziękujemy Panu Maciejowi Lisickiemu, Wiceprezydentowi Miasta Gdańska, za udzieloną nam pomoc w pozyskaniu albumu.

Galeria zdjęć