Seminarium polsko-niemieckie w Oświęcimiu

W dniach 7-10 maja 2009 roku pracownik Działu Oświatowego, Piotr Chruścielski, wziął udział w seminarium polsko-niemieckim dla multiplikatorów podróży studyjnych do miejsc pamięci. Szkolenie "Razem zamiast osobno" odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Współorganizatorem spotkania, obok Działu Pedagogicznego MDSM, była Akcja Znaku Pokuty/ Służby dla Pokoju.

Na program szkolenia złożyły się warsztaty oraz wykłady, wygłoszone przez doświadczonych pedagogów z Polski i Niemiec. Na temat dydaktyki pracy z młodzieżą oraz roli historii w ramach wymiany międzynarodowej referat wygłosił prof. dr hab. Marek Wilczyński z Centrum Polsko-Niemieckiego w Krakowie, o możliwościach i wyzwaniach pedagogiki miejsc pamięci mówiła natomiast Angelika Meyer z Działu Pedagogicznego Muzeum Ravensbrück w Niemczech. Szkolenie poświęcone było również finansowaniu projektów ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Przewidziano również czas na rozwinięcie pierwszych planów wspólnych przedsięwzięć.

Uczestnicy szkolenia odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz wspólnie zwiedzili miasto Oświęcim (m. in. synagogę oraz dawny cmentarz żydowski).