Uczestnicy projektu "Mapa pamięci" w Muzeum Stutthof

7 grudnia 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim odwiedzili Muzeum Stutthof w Sztutowie. Był to kolejny etap realizowanego od końca listopada br. projektu edukacyjnego "Mapa pamięci", w ramach którego uczestnicy projektu stworzą multimedialną mapę KL Stutthof. Uczniowie nowodworskiego technikum zapoznali się z historią obozu oraz obejrzeli film dokumentalny "Ostatni świadkowie".

Uczniów po terenie muzeum oprowadzili koordynatorzy projektu – Łukasz Kępski, nauczyciel WOS z Zespołu Szkół nr 2, oraz Piotr Chruścielski, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof. Specyficzny charakter projektu – wykorzystanie przy tworzeniu mapy kilkunastu relacji wideo byłych więźniów obozu Stutthof – sprawił, że w trakcie oprowadzania po terenie poobozowym nie mogło zabraknąć fragmentów wspomnień byłych więźniów. Uzupełnieniem relacji pisemnych, odczytanych przez koordynatorów projektu, były dwugodzinny film "Ostatni świadkowie", w którym byli więźniowie opowiedzieli o swoim losie za drutami Stutthofu.

Relacje w zupełnie inny sposób pozwalają "przeżyć" opowiadaną historię, nadają faktom i liczbom inny – ludzki – wymiar, co w przypadku projektu "Mapa pamięci" ma znaczenie kluczowe. Jednym z zamierzeń przedsięwzięcia, realizowanego przez ZS nr 2 i Muzeum Stutthof, jest uzmysłowienie uczestnikom projektu, czym naprawdę jest historia i jaką rolę odgrywa w niej "zwykły" człowiek.

(pch)

Galeria zdjęć