Konferencja i prezentacja Pomorskiej Teki Edukacyjnej w Chełmnie

W dniu 7 grudnia 2012 roku w gościnnych salach zabytkowego ratusza - siedzibie Muzeum Okręgowego w Chełmnie nad Wisłą - odbyła się konferencja metodyczno warsztatowa pt. „Być Polakiem na Pomorzu w XX wieku – na podstawie biografii Maksymiliana Kneblewskiego z Chełmna nad Wisłą”.

Konferencja była kolejnym etapem działań Muzeum Stutthof związanych z promocją i dystrybucją Pomorskiej Teki Edukacyjnej. Jej szczególnym wyróżnikiem była w Chełmnie biografia jednego z głównym bohaterów materiałów i scenariuszy edukacyjnych zawartych w Tece, którym jest postać Maksymiliana Kneblewskiego. Na spotkaniu obecny był m.in. wnuk p. Masymiliana p. Janusz Murzyn, dzięki współpracy którego Muzeum Stutthof otrzymało wiele cennych materiałów dokumentacyjnych i fotograficznych związanych z życiem i działalnością Maksymiliana Kneblewskiego.

Po powitaniu zgromadzonych gości przez Dyrektora Muzeum Stutthof Piotra Tarnowskiego oraz Dyrektor Muzeum w Chełmnie Ewę Gerka prezentacji pakietu edukacyjnego znanego jako Pomorska Teka Edukacyjna dokonał Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof i koordynator projektu. Założenia metodyczne pakietu oraz jego utylitarność dla nauczycieli zaprezentowała Anna Krajnowska, konsultantka Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Najważniejszym elementem konferencji był warsztat oparty na scenariuszu lekcji poświęconej M. Kneblewskiemu. Zajęcia oparte na pracy zebranych z pakietem poprowadziła Elwira Górczak-Ulman, specjalistka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Przeprowadzona lekcja w bardzo wyraźny sposób pokazała uczestnikom w jaki sposób zwykły człowiek może być obecnie podmiotem regionalnej edukacji historycznej.

Zakończeniem konferencji, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób było podsumowanie i prezentacje ofert edukacyjnych obu muzeów organizujących spotkanie.

Szczególnym wyróżnieniem dla zespołu redakcyjnego opracowującego Pomorską Tekę Edukacyjną były słowa wnuka Maksymiliana Kneblewskiego, który powiedział, że "Mój dziadek nie wrócił z Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof w 1945 roku. Nie ma grobu, ale w Pomorskiej Tece Edukacyjnej ma swoje epitafium". Dziękujemy.

Kolejne konferencje i spotkania promujące Pomorską Tekę Edukacyjną odbędą się wkrótce w Nowym Dworze Gdańskim, Bydgoszczy, Gdyni, Elblągu oraz w powiatach kaszubskich. Informacje o nich ukazywać się będą sukcesywnie na naszej stronie www. Już teraz zapraszamy.

(mo)

Galeria zdjęć