Kolekcja książek darowana przez Krzysztofa Dunina-Wąsowicza.

W dniu 13 stycznia 2009 r. pracownicy Muzeum Stutthof przeprowadzili wywiad z prof. Krzysztofem Duninem-Wąsowiczem w ramach projektu „Ostatni świadkowie”. Jednocześnie prof. przekazał Muzeum osobiste zapiski i materiały dotyczące KL Stutthof i innych obozów koncentracyjnych (wycinki z gazet, artykuły, korespondencję, bibliografię) zbierane przez lata pracy naukowej.
Cennym nabytkiem Muzeum jest księgozbiór o tematyce martyrologicznej. Znajduje się w nim wiele pozycji poświęconych różnym obozom koncentracyjnym, prace naukowe i wspomnienia więźniów, łącznie 431 tytuły. Oprócz literatury polskiej księgozbiór zawiera również prace wydane w języku niemieckim, angielskim, francuskim i rosyjskim.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz (ur. 22 stycznia 1923 w Warszawie) – polski historyk, varsavianista, profesor zwyczajny historii w Instytucie Historii PAN. Ukończył gimnazjum i liceum im. Ks. Józefa Poniatowskiego na Żoliborzu (dziś mieszczącego się w Śródmieściu przy ul. Nowolipie 8). Maturę uzyskał jako uczestnik tajnego nauczania. Studiował na tajnych kompletach historii Uniwersytetu warszawskiego (ukończył je w 1946 r.).W czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej (podchorąży pułku "Baszta" kompania K4).Współpracownik Rady Pomocy Żydom "Żegota". Aresztowany 13 kwietnia 1944 roku, po pobycie w Alei Szucha i na Pawiaku został wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof, z którego uciekł podczas ewakuacji w lutym 1945 r. Wraz z matką Janiną Dunin-Wąsowiczową został odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Odznaczony w październiku 2007 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za udział w ratowaniu osób narodowości żydowskiej.

Autor 22 książek i 420 prac naukowych z historii nowożytnej i najnowszej.