67. rocznica rozpoczęcia Marszu Śmierci

25 stycznia 2012 r., w dniu 67. rocznicy rozpoczęcia Marszu Śmierci, w Archikatedrze Oliwskiej odprawiona została msza święta upamiętniająca więźniów KL Stutthof, którzy wzięli udział w rozpoczętej w styczniu 1945 r. ewakuacji obozu. Mszę koncelebrował arcybiskup generał Sławój Leszek Głódź.

Po zakończeniu uroczystości odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli byli więźniowie, działacze Polonii Gdańskiej, jak również sympatycy i pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, oraz delegacje ze szkół patronackich upamiętniających ofiary obozu Stutthof: Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie, Zespół Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu, Zespół Szkół im. TOW „Gryf Pomorski” w Redkowicach oraz Zespół Kształcenia i Wychowania im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie.

Informacje na temat Marszu Śmierci znajdą Państwo na stronie Muzeum Stutthof w zakładce „Obiekt miesiąca”: styczeń 2012 i styczeń 2010.

(ww)

Galeria zdjęć


Fot. K. Pawlaczyk, W. Węglińska