Druga edycja projektu "Ja w miejscu pamięci"

Wielokrotnie w naszej pracy dydaktycznej i wychowawczej z młodzieżą mieliśmy okazję korzystać z oferty muzealnej. Do tego, jak cenne jest to źródło informacji i przydatne narzędzie, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

Tym razem między 17 a 25 września 2011 roku wraz z grupą wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 w Warszawie wzięliśmy udział w projekcie "Ja w miejscu pamięci". To druga z rzędu wizyta naszych podopiecznych w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Przygotowując wyjazd i prowadząc rozmowy z chłopcami na temat zasadności tego pobytu, dźwięczało nam w uszach pytanie: w jakim stopniu okażą się przygotowani do odbioru projektu, a przede wszystkim pobytu na terenie byłego obozu koncentracyjnego? A w końcu: czy udźwigną emocje, jakie zapewne pojawią się w trakcie i po zakończeniu zajęć na terenie Muzeum?

Dziś, niespełna tydzień po powrocie do Warszawy, znamy już na nie odpowiedź. Projekt spełnił nasze oczekiwania, a co najważniejsze pozostawił szerokie pole do dyskusji o przeszłości, ale i przyszłości… "prawda, człowiek, życie, godność"… To pojęcia, które po pobycie studyjnym zdają się mieć dla wszystkich uczestników głębszy sens. Z taką refleksją pozostać można po lekturze bardzo cennej, a mianowicie osobistych zapisków prowadzonych przez chłopców podczas wizyty w Muzeum.

Projekt "Ja w miejscu pamięci" to nie tylko starannie przemyślana i przygotowana lekcja historii. To przede wszystkim pełne emocji spotkanie z ludźmi, którzy na zawsze pozostali za Bramą Śmierci…

Olga Gronowska, opiekun grupy

Zdjęcia z projektu