Muzeum Stutthof laureatem nagrody Sybilla 2010

Miło nam poinformować, że Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało laureatem prestiżowej nagrody "Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2010" w kategorii „wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej". Muzeum nagrodzono za projekt notacyjny "Ostatni świadkowie" i jego wykorzystanie w pracy edukacyjnej, wystawienniczej i naukowej.

Z uzasadnienia jury: "Celem organizatorów projektu było dotarcie do żyjących jeszcze świadków historii – byłych więźniów obozu Stutthof mieszkających w Polsce – i sporządzenie dokumentacji audiowizualnej opowiadającej o ich przeżyciach. Dokumentacja ta oraz przekazane pamiątki i fotografie wykorzystano do pracy edukacyjnej, wystawienniczej i naukowej, realizowanej przez pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie. Rozpoczęcie projektu "Ostatni świadkowie" opracowanie jego wszechstronnych założeń wynikało bezpośrednio z artykułowanej przez byłych więźniów potrzeby zapisania ich przesłania i przeżyć oraz silnej determinacji grona młodych pracowników muzeum, którzy uważali za swój obowiązek zebranie i opracowanie spuścizny świadków, grupy traktowanej przez wiele lat dość przedmiotowo, tworzącej bezosobowy tłum na uroczystościach rocznicowych. Ludźmi tymi, ich życiorysami, także powojennymi, nikt tak naprawdę się nie interesował. Przeprowadzone wywiady okazały się fascynującym materiałem, ukazującym różnorodność ludzkich postaw, obserwacji, przeżyć, prawdziwą kopalnią wiedzy dla historyków, a przekazane do zbiorów muzeum setki osobistych rzeczy, fotografii, dokumentów pozwoliły na dokładne zilustrowanie doświadczenia całej "Generacji Świadków XX wieku". Świadkowie – byli więźniowie – przestali być anonimowi, "odzyskali twarze", a opowiedziane przez nich historie były bezpośrednim impulsem do opracowania ich wspomnień i przekazanie dalej w formie dostępnej dla osób odwiedzających Muzeum Stutthof".

"Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla" jest corocznym konkursem ogłaszanym i nadzorowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego ideą jest wyłonienie i promocja najlepszych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez polskie muzea oraz uhonorowanie autorów i realizatorów wyróżniających się dokonań muzealnych. Ma on na celu wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej.

Lista laureatów "Wydarzenia Muzealnego Roku – Sybilli 2010"