Kolejna odsłona warsztatów na temat propagandy i filmu w III Rzeszy

23 lutego 2009 roku w Muzeum Stutthof odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „W cieniu swastyki…”. Tym razem w zajęciach poświęconych nazistowskiej kinematografii i wykorzystywanym w niej metodom kreowania propagandy udział wzięli nauczyciele i uczniowie trzecich klas z Gimnazjum Nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim.

„Chciałam zachęcić moich uczniów do spojrzenia na historię z szerszej perspektywy. Uzmysłowić im, jak za pomocą obrazu człowiek może wpływać na innych i jakie mogą być tego konsekwencje”, przekonywała Katarzyna Krupa, nauczycielka historii. „Z doświadczenia wiem, że wielu młodych ludzi interesuje się historią II wojny światowej, ale lekcje w szkole nie zawsze umożliwiają odpowiedzenie na wszystkie nurtujące uczniów pytania”, dodała.

Choć temat zajęć skupiał się na najważniejszych założeniach polityki filmowej Trzeciej Rzeszy, liczne pytania i komentarze ze strony zgromadzonej w sali kinowej młodzieży pozwoliły również zgłębić znaczenie symboliki nazistowskiej oraz zastanowić się nad estetyką firmowaną przez hitlerowski reżym: „Rzeźba, architektura, plakat. O tym w szkole się nie mówi. Teraz dopiero wiem, czym tak naprawdę była propaganda, i jak wiele obszarów ludzkiego życia ona dotyczyła”, stwierdził jeden z gimnazjalistów. W komentarzach zgodni byli także inni uczniowie: „Tego, co zobaczyliśmy na filmie Leni Riefenstahl, nigdy nie zapomnimy. Nie wolno nam o tym zapomnieć!”