Sandra

W ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży od 23 lutego 2009 roku w Muzeum Stutthof odbywa praktykę studentka z Niemiec, Sandra Münch. Do jej obowiązków należy opieka pedagogiczna nad niemieckimi i polsko-niemieckimi grupami młodzieży odwiedzającymi Muzeum.

Mam na imię Sandra, mam 22 lata, pochodzę z małego miasteczka Borna, położonego w Saksonii niedaleko Lipska. Po zdaniu matury wyjechałam na rok do Oświęcimia, gdzie w ramach Europejskiego Wolontariatu pracowałam w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Czas spędzony w Oświęcimiu sprawił, że nie tylko wzrosło moje zainteresowanie historią Europy w czasach II wojny światowej, ale polubiłam również polską kulturę.

W 2007 roku rozpoczęłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz. W przyszłości chciałabym podjąć studia magisterskie ze specjalnością pedagogika miejsc pamięci. Aby zwiększyć swoje doświadczenie na tym polu, zdecydowałam się na 6-tygodniową praktykę w Muzeum Stutthof.

W wolnym czasie angażuję się wspólnie z przyjaciółmi w związku, który działa na rzecz zwalczania rosnących w siłę lokalnych grup neonazistowskich. Organizujemy wieczory filmowe, spotkania informacyjne, workshopy i wystawy. Każdego roku odwiedzamy także były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Poza tym chętnie spotykam się z przyjaciółmi; lubię, gdy coś się dzieje. Moim, raczej kosztownym, hobby są podróże – kocham poznawać nowe kraje, ludzi i ich obyczaje.