SP70WAR – podsumowanie

W okresie od 1 do 11 września 2009r. z terenu Muzeum Stutthof pracowała, przez krótkofalowców z klubu SP2PHA w Stegnie, radiostacja okolicznościowa SP70WAR, upamiętniająca 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof.

Radiostacja była zainstalowana w budynku byłej komendantury obozu. W dniu 2 września, w 70. rocznicę pierwszego transportu do obozu, pierwszych 150 polskich korespondentów stacji SP70WAR otrzymało za nawiązanie łączności pamiątkowy, bezpłatny dyplom. Akcji patronowało oraz sponsorowało Muzeum Stutthof.

Początkowo pracę radiostacji planowano do 30 września, jednakże zainteresowanie nią przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów. W ciągu 11 dni przeprowadzono 2000, planowanych na cały miesiąc, łączności z 52 krajami świata, na wszystkich kontynentach. Jedną z ciekawszych była łączność z radiostacją amatorską pracującą z terenu rosyjskiej bazy polarnej na Antarktydzie.

W środowisku krótkofalarskim wysoko oceniono organizację i zdolności operatorów stacji. Następna radiostacja okolicznościowa, o znaku SP65KLS, zostanie uruchomiona, przez krótkofalowców z klubu SP2PHA, w maju 2010r., z okazji 65. rocznicy wyzwolenia KL Stutthof.