slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Warszawo, pamiętamy!

11 października zapraszamy młodzież na specjalne zwiedzanie śladami warszawiaków w Stutthofie. Projekt przygotowany wspólnie z Centrum Rozwoju Edukacji i Młodzieży ma przypomnieć historię Powstania Warszawskiego i jego bohaterów zarówno żołnierzy jak i ludności cywilnej.
W tym dniu przejdziemy specjalnie przygotowaną trasą wsłuchując się we wspomnienia kobiet, mężczyzn i dzieci, dla których podróż z powstańczej stolicy zakończyła się na przystanku Stutthof Waldlager. Co zobaczyli? Co czuli? Co zapamiętali? Wspólnie pochylmy się nad ich losem…
Zgłoszenia grup zorganizowanych na załączonym druku przyjmujemy pod adresem: malgorzata.daniluk@stutthof.org do dnia 5 października. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń

Nowe eksponaty w Muzeum Stutthof

W dniu 6 września 2018 r. w Muzeum Stutthof miało miejsce niezwykłe spotkanie. Muzeum odwiedziła wraz z rodziną Urszula Wrzeszczyńska, córka Leokadii Szepler, byłej więźniarki obozu Stutthof. W czasie krótkiego spotkania, pani Urszula opowiedziała o wojennych losach swojej mamy, a także historię uczucia, które zakwitło i połączyło dwoje ludzi zamkniętych za drutami obozu. Przechowywane przez lata cenne rodzinne pamiątki pani Urszula zdecydowała się przekazać do zbiorów Muzeum Stutthof. W muzealnym archiwum zachowały się akta osobowe Leokadii Szepler, przekazane materiały są więc bezcennym uzupełnieniem kolekcji.

Nowa Oferta Edukacyjna Muzeum Stutthof

Z przyjemnością informujemy, że wprowadzona została nowa Oferta Edukacyjna Muzeum Stutthof dla szkół i nauczycieli.
Proponujemy w niej nowe zróżnicowane formy zajęć, nowe tematy i tytuły spotkań, specjalne zajęcia autorskie oraz zagadnienia projektowe dostosowane do potrzeb każdego nauczyciela i wymagań grupy.
Zapraszamy do zapoznania się z opisem oraz szczegółami oferty. Broszura oraz formularz zgłoszenia zajęć znajdą Państwo na stronie: http://www.stutthof.org/edukacja

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne w autentycznym miejscu pamięci.

Do zobaczenia!
Zespół Działu Oświatowego
dr Marcin Owsiński
Małgorzata Daniluk
Danuta Ochocka

Forum Pamięci po raz dziewiąty

W dniach 5-6 września 2018 roku w Sztutowie i Kątach Rybackich odbyło się 9. Forum Pamięci. Seminarium polskich muzeów martyrologicznych. Spotkanie zorganizowało Muzeum Stutthof we współpracy z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polskich miejsc pamięci i instytucji zajmujących się tematyką II wojny światowej oraz przedstawiciele waszyngtońskiego U.S. Holocaust Memorial Museum. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowali dyrektor Paulina Florjanowicz, naczelnik Magdalena Erdman oraz Agnieszka Praga.

Wystawa „Przemilczana kategoria”

Wystawa czasowa „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” jest jedną z pierwszych w Polsce podejmujących wątek więźniów-homoseksualistów w obozach koncentracyjnych, pierwszą zorganizowaną przez polskie muzeum i pierwszą, która przedstawia temat paragrafu 175 w oparciu o zachowaną dokumentację KL Stutthof.

Rocznica pierwszego transportu więźniów

2 września 2018 r. na terenie Muzeum Stutthof, pod honorowym patronatem Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego, odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof. Uroczystość poprzedziła msza święta, którą odprawił Jego Ekscelencja ksiądz biskup diecezji elbląskiej, dr Jacek Jezierski.

W hołdzie żołnierzom „Gryfa Pomorskiego”

Obchodom 79. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof towarzyszyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom konspiracyjnej Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, więzionym i poległym w obozie koncentracyjnym Stutthof. Donatorem tablicy jest Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, a inicjatorem wydarzenia Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Gdańska niepodległość

W 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof otwarto wystawę „Zawsze wierni. Polacy z Wolnego Miasta Gdańska”, pokazującą gdańską drogę Polaków do niepodległości, na której obóz Stutthof odcisnął piętno. Wystawę otworzyli Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski oraz Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof. Wernisaż poprowadziły autorki ekspozycji, dr Danuta Drywa i Ewa Malinowska.

Wspomnienie

Z żalem żegnamy zmarłego 14. sierpnia 2018 r. Brunona Zwarre, byłego więźnia obozu Stutthof, widniejącego w księgach ewidencyjnych obozu pod imieniem Bronisław Zwarra o numerze 5202.
Brunon Zwarra, ur. w 1919 r. był uczniem uczeń Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i Klubu Sportowego „Gedania”. Został aresztowany 14 września 1939 r., więziony w obozie dla Polaków w Nowym Porcie, a następnie w obozach: Stutthof i Sachsenhausen.

Warszawo, pamiętaliśmy!

Z ogarniętej powstaniem Stolicy do KL Stutthof w 1944 roku do KL Stutthof przybyły łącznie trzy transporty więźniów, 26 i 31 sierpnia oraz 29 września.
1 sierpnia 2018 r. punktualnie o godzinie 17:00 Muzeum Stutthof upamiętniło powstańców i cywilną ludność ogarniętej Powstaniem Warszawskim stolicy, przywiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. W zwiedzaniu specjalnym, przygotowanym z tej okazji we współpracy z Centrum Rozwoju Edukacji i Młodzieży w ramach projektu „Powstańcy Warszawscy zawsze zwyciężą”, uczestniczyło ponad 600 osób.